Kuşkusuz her insan yüzünün parlak, güzel, pürüzsüz, gergin, genç ve diri bir cilde sahip olmasını ister. Günümüzde bu tarz bir cilde sahip olmak için plastik cerrahi operasyonları uygulanmaktadır. Ancak bu operasyonlar dışında, ameliyatsız yüz germe işlemleri de bulunmaktadır ve son zamanlarda insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Yaş ilerledikçe, yer çekimine ve yaşlanmaya bağlı olarak sarkmalar meydana gelmektedir. Bu ortaya çıkan sarkmalar, orta yaşlardaki insanların en büyük problemlerinden biridir. Yakın geçmişe kadar bu problem, sadece face-lifting olarak da bilinen yüz germe ameliyatı ile çözülmekteydi. Ancak günümüzde ameliyatsız ve daha hızlı sonuçlar veren alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Uygulama sırasında ve sonrasında, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemeyen ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında, kilit askı ve focus ultrason gibi uygulamalar sayılabilir.

Ameliyatsız gerçekleştirilen işlemlerin bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedenleri arasında; ameliyat sonrasındaki yaşanan süreçlere göre, bu işlemler sonrasında iyileşmenin daha çabuk gerçekleşmesi ve daha doğal bir görünüm elde edilmesidir.

Kilit Askı ile Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları arasında en çok tercih edilen kilit askı uygulaması, yüzde kaybedilen oval görüntünün tekrar kazanılmasını, sıkı ve gergin bir cilt görünümünün elde edilmesini sağlar.

Bunlara ek olarak, kırışıklık tedavisi amacıyla da kullanılan bir uygulamadır. Çoğunlukla ip askılama yöntemleri arasından, aptos ve kilit askı yöntemleri daha çok tercih edilmektedir.

Özel olarak üretilmiş silikon ipler ve esnek iğneler ile uygulanan kilit askı yöntemi, ameliyatsız yüz germede iyi sonuçlar veren yeni bir yöntemdir. İnce ciltli ve yaşı 30’larda olan kişiler için daha uygun bir yöntem olsa da, her yaştan kişiye uygulanabilir. Amaç bu kişilerde, cilt sıkılığını daha çok kaybetmeden müdahale etmektir.

Ciltte sıkılaşmayı, nazolobial çizgilerin açılmasını ve yüz ovalinin belirginleşmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Kilit askı ile ip uygulama yöntemleri; çoğunlukla ağır kırışıklık bulunan yüzlerde ve ileri yaştaki kişilerde tercih edilmektedir.

Kilit askı yöntemi, en etkili iple askılama uygulamasıdır. Lokal anestezi ile yapılmaktadır ve yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Saçlı derinin altından uygulandığı için dikiş işlemine gereksinim duyulmamaktadır. Her yaş grubunda ve her düzeydeki sarkmalar için uygulanabilmektedir.

Uygulama sonrasında hafif ağrı oluşabilmektedir. Ancak bu hafif ağrıların etkisi, ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla giderilebilir ve kişi derhal günlük hayatına dönebilir. Kilit askı uygulamasının etkisi, uzun askılama işlemi ile yaklaşık olarak 4 - 6 yıl sürebilmektedir.

Focus Ultrason İle Ameliyatsız Yüz Germe

Yeni nesil bir sistem olan, HIFU olarak da bilinen focus ultrason , cildin kendini doğal yollardan iyileştirmesi yöntemine dayanır. Bu yöntem, cildin derin tabakalarına fokuslandırılmış termal enerjiyi ulaştırarak, yeni kollajenlerin üretilmesine yardım eder.

30 ile 65 yaş arasındaki kişilerde; ameliyatsız yüz germe, gıdı toparlama, çene hattı gerginleştirme ve kaş kaldırma gibi işlemler için kullanılan, güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Seans süresi 30 - 45 dakika arasında değişmektedir. Bir seans sonrasında bile ciltte güçlü bir sıkılaşma ve gençleştirme sağlanabilmektedir. Bir ay sonrasında etkisini tamamen göstermeye başlar, ikinci ayın sonunda ise etkisi maksimum sonuçlar verir.

Focus ultrason uygulaması cilde hasar vermeden, cilt altındaki hedef dokuyu 65 dereceye kadar uyarır. Cilt altındaki smassı uyararak sıkılaşmasını sağlar.

Bunun yanında, ciltte bulunan fibroblast tabakayı uyararak cildin kolajenini ve elastikiyetini arttırır. Cildin kendi mekanizmasını uyararak, cildin gençleşmesini sağladığı için oldukça tercih edilen bir uygulamadır.

Focus ultrason uygulamasının etkisi %20 - %30 oranında hemen ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 2 - 2,5 ay sonrası da, uygulamanın sonuçları tam olarak görünür hale gelir. Plastik cerrahi operasyon yaptırmak istemeyen ve uygulanan işlem sonrasında sosyal hayatına daha çabuk dönmek isteyen kişiler için doğru bir tercihtir.

Dermapenli PRP Uygulaması

Ameliyatsız cilt germe yöntemlerinden bir diğeridir. Uygulama öncesinde kişiye lokal anestezik krem sürülür ve PRP uygulaması için kan alınır. Bu kan trombositleri, cildin uyuşmasının beklendiği süre içerisinde ayrıştırılır ve PRP hazırlanır.

Temizlenmiş ve uyuşturulmuş cilt üzerine ayarlanabilir ve ucunda ince iğneler bulunan dermapen başlığı ile cildin her bir bölgesine, farklı derinliklerde uygulanarak peeling etkisi sağlanır. Peeling etkisiyle, iyileşme süreci tetiklenir.

Uygulama sonrasında PRP , maske biçiminde tüm yüze uygulanır. Uygulama sonrasında ilk 24 saat yüzde kızarıklık oluşması normaldir. Üçüncü veya dördüncü gün sonunda ise hafif bir şekilde pullanma ve dökülme görülebilir.

İşlem sonrasındaki günlerde bepanthen ve güneş koruyucu kullanılması önemlidir. Bu uygulama genel olarak, yüzeysel leke tedavisi, cilt gençleştirme, ince kırışıklık tedavisi, cilt tonu açma, cilt sıkılaştırma ve skar tedavisi için kullanılmaktadır.

Thermage İle Ameliyatsız Yüz Germe

Radyo frekansları ile ciltte oluşan gevşeklik ve sarkmaların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. 30 ile 60 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler için uygun bir yöntemdir. En önemli özelliği de tek seansta, gözle görülür biçimde yüzde gergin ve sağlıklı bir görünüm sağlamasıdır.

Sıvı ile Ameliyatsız Yüz Germe

İleri yaş ve dış etkenler nedeniyle, ciltte bazı gerekli maddeler eksilebilmektedir. Bu uygulama, eksilen ya da kaybolan maddeleri geri kazandırarak, yüzün eski görüntüsüne kavuşturulmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Cildin altı dokusuna enjekte edilen hyaluronik asit gibi bazı dolgu maddeleri ile bağ dokusunda bulunan hücreler uyarılır. Bu uyarılma sayesinde, yeni doku oluşumu tetiklenir. Böylece yaşlanma çizgilerinin giderilmesi ve sarkmaların önüne geçilmesi sağlanır.

Kaybolan dokuların yerine konulduğu bir uygulama olmasından dolayı, uygulama sonrasında hoşa gitmeyen şişmiş yüz görüntüsü oluşmamaktadır. Uygulama esnasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 30 dakika - 1 saat arasında sürerken, etkisi 1,5 ile 2 yıl arasında sürmektedir.

Altın İğne Uygulaması

Bir diğer ameliyatsız yüz germe uygulaması olan ve intracel olarak da bilinen altın iğne uygulamasıdır. İğneler ile cildin en alt tabakasına etki edilerek yapılan bir işlemdir. Cildin en alt tabakasına inildiği için hasar oluşturma riski söz konusu değildir. Tek seansta gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür.

Endopeel İşlemi

Boyun, elmacık kemiği, göz çevresi ve dudak gibi birçok bölgede kullanılan endopeel yönteminde, karbonik asit ve yer fıstığı yağı direkt olarak kas içine enjekte edilmektedir. Cerrahi işlem olmadan ve mimikleri dondurmadan, kırışıkların doğal yollarla giderilmesini sağlanmaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi dermatoloji tıbbi biriminden randevu alarak, ameliyatsız yüz germe uygulaması hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.