Yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenme alışkanlığı olan kişilerin, birçok hastalığa yakalanma riskinin düştüğünü göstermektedir. Sağlıklı ve ideal beslenme programı oluşturmayı düşünenler, bu bilgi ışığında motive olabilirler.

Ankara diyetisyen kadromuz, hastalıkların önlenmesi amacıyla hizmet verdiği gibi, aynı zamanda var olan hastalıkların tedavisinin gerçekleşebilmesi için de beslenme programı oluşturmaktadır.

Sağlıklı beslenme ve diyet programını uygulamak, ideal beslenme bilincinin oluşmasına, bazı hastalıklara yakalanılmasını önlemek, mevcut hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çok önemlidir.

Sağlıklı beslenme gereksinimi, her yaş grubundan insan için farklı bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin; çeşitli kronik hastalıkların varlığı, kimi gıdaların hiç tüketilmemesini ya da kısıtlı tüketilmesini gerekli kılmaktadır.

Bu noktada, sağlıklı bir metabolizma için günlük olarak alınması gereken besinler, vitaminler ve mineraller içeren yeme programı, Özkaya Tıp Merkezi Ankara diyetisyen kadrosu tarafından programlanmaktadır.

Ankara Diyetisyen Muayenesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenme ve diyet kliniğimizde, tamamı alanında uzman olan diyetisyenlerimiz faaliyet göstermektedir. Gerekli durumlarda diğer tıbbi birimlerimizle ortak çalışmalar da yürütmektedir.

Kronik hastalıklardan gebelik beslenmesine, kilo vermeden kilo almaya kadar tüm alanlarda Ankara diyetisyen kadromuz hizmet vermektedir.

Muayene sırasında, öncelikle danışmanlarımızın hastanın başvurma nedenlerini detaylıca dinlemektedir. Ardından, son teknoloji analiz cihazları ile danışanlarımızın mevcut fizyolojik durumu ortaya konmaktadır.

Vücutta bulunan su, yağ, kas, yağsız kitle, mineral oranları, protein miktarı, vücut yaşı, vücuttaki yağların bölgelere göre dağılımı ve benzeri analizler yapılmaktadır.

Vücuda dair saptamaların yapılmasından sonra ve diyet programının oluşturulmasından önce, hastaların beslenme alışkanlıklarına dair sorular sorulmaktadır. Bununla birlikte, hastanın fiziki yapısı ve kan değerleri de diyet programı oluşturulurken kullanılmaktadır.

Uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanan diyet listeleri tamamen kişiye özeldir. Hastaların kullandıkları ilaçlara, vücut gereksinimlerine ve sahip oldukları hastalıklara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çocuk ve erişkin farketmeksizin, ihtiyaç duyan herkese diyet danışmanlığı hizmeti verilebilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde sunduğumuz bu hizmet, danışanların dengeli ve sağlıklı beslenmesi sağlanmakta, beslenmeye dair bilimsel bilgi danışmanlığı da verilmektedir.

Danışmanlık verdiğimiz hastaların, taleplerine bağlı olarak kilo verme, kilo alma, kilo koruma ve kilo takibinin yapılması gibi kişiselleştirilmiş programlar, Ankara’daki uzman diyetisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ankara Diyetisyen Hizmetleri

Üniversite tahsilini diyetisyenlik ve sağlıklı beslenme üzerine yapmış olan alanında uzman, deneyimli ve başarılı diyetisyenlerimiz tarafından, hastalarımıza özel, yüksek standartlarda sağlıklı beslenme programları oluşturulmaktadır.

Bu bağlamda, Özkaya Tıp Merkezi bünyesindeki sağlıklı beslenme ve diyet birimimizde verilen hizmetlerimiz şunlardır:

 • Sağlıklı kilo alma diyet programı

 • Sağlıklı kilo verme programı

 • Bireysel beslenme danışmanlığı

 • Kalp damar hastaları için beslenme programı

 • Hamilelikte beslenme programı

 • Emzirme döneminde beslenme programı

 • Yaşlılık döneminde beslenme programı

 • Ergenlik döneminde beslenme programı

 • Kanser hastaları için beslenme programı

 • Böbrek hastaları için beslenme programı

 • Çocukluk döneminde beslenme programı

 • Ramazan ayı beslenme programı

 • Menopoz döneminde beslenme programı

Sağlıklı Kilo Alma Diyet Programı

Sağlıklı kilo alma diyet programına, kilo alma problemi yaşayan kişiler başvurmakta ve kedilerine özel olarak oluşturulan sağlıklı beslenme programıyla ideal kilolarına ulaşabilmektedir.

Program oluşturulmadan önce, gerekli sağlık tetkikleri yapılmakta ve kişilerin kilo almalarına engel olan herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilmektedir.

Yaşanan sağlıksal bir problem nedeniyle kilo alamayan kişiler için öncelik; sağlık sorununun tedavisinin gerçekleştirilmesine verilmektedir. Bu kapsamda, Ankara diyetisyen kadromuz, ilgili tıp alanı doktorlarımızla ortaklaşa bir çalışma yürütecektir.

Sağlık sorununun net olarak tanısının konulmasıyla birlikte, oluşturulacak tedavi planına hastaya özel hazırlanan sağlıklı beslenme ve diyet programı da dahil edilecektir.

Sağlıklı Kilo Verme Programı

Sağlıklı kilo verme programı, kilo verme güçlüğü yaşayan ve aşırı kilo problemi olan hastalarımız için hazırlanmaktadır. Aşırı kiloya sahip ve kilo verme problemi olan hastalarımız, öncelikle çeşitli tetkiklerden geçerek değerlendirmeye alınmaktadır.

Yapılan tetkikler sonucunda, sağlıksal sorunlardan dolayı kilo veremeyen kişiler, ilgili tıbbi birime yönlendirilmektedir. Alanında uzman hekimimiz tarafından hastalığın tanısı konulmakta ve tedavi planına kişiye özel bir diyet programı da eklenmektedir.

Bu noktada, ilgili tıbbi birim uzmanı ve diyetisyenlerimiz ortak bir çalışma yürüterek, hastanın kilo vermesi sağlanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Ölçümünüzü Yapın!

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel beslenme danışmanlığı, alanında uzman diyetisyenlerin, hastanın fizyolojik durumu göz önünde bulundurularak yeme içme alışkanlıklarını gözden geçirmesi durumudur.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan, ancak kilo alma veya kilo verme konusunda sorun yaşayan kişiler, bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti alarak, daha kaliteli bir yaşam tarzına geçiş yapabilirler.

Ankara diyetisyen kadromuz, kişilerin ideal kilolarına ulaşması ve bu kilolarını koruması için gereken besinleri içeren kişiye özel programlar hazırlanmaktadır.

Kalp Damar Hastalıkları İçin Beslenme Programı

Kalp damar hastaları nasıl beslenmeli? Öncelikle, kalp damar hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de beslenme alışkanlıklarıdır.

Sağlıklı bir kalp ve damar yapısı sağlanabilmesi için, bu kişilerin çeşitli gıdalardan tamamen uzak durması veya kısıtlı olarak tüketmesi gerekir. Dengeli ve kaliteli beslenme gerekli besinler, hastalığın derecesi, kişinin yaşı ve cinsiyeti, boyu ve kilosu doğrultusunda Ankara diyetisyen kadromuz tarafından sağlıklı beslenme ve diyet programına dahil edilmektedir.

Kalp ve damar hastası olan kişilerin diyet listesi, birbirlerinden farklılık gösterebilir. Diyet programları, tamamen kişiye özel olarak hazırlanmakta ve belirli aralıklarla değiştirilmektedir.

Hamilelikte Beslenme Programı

Hamilelikte beslenme programı hizmeti, Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde gebe kadınlara verilmektedir. Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemlidir.

Hem hamile kadın sağlığı hem de bebek sağlığı için uzman diyetisyenlerimiz özel diyet programları oluşturmaktadır. Böylece, hamilelik döneminde, hem kadınların düzensiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan gereksiz ve aşırı kilo alımının önüne geçilmekte, hem de bebeğin kaliteli ve gerektiği kadar beslenebilmesi sağlanmaktadır.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme programının uygulanması yalnızca anne adaylarının kilosunu korumaya değil aynı zamanda anne karnındaki bebeklerin sağlıklı beslenmesi ve gerekli olan besin değerlerini alabilmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte beslenme programından yararlanmak amacıyla merkezimize başvuran danışanlarımızın öncelikle kan değerleri araştırılmakta, gebelikte kaçıncı ayda olduğu ile bağlantılı olarak alınması gereken kilo hesaplaması yapılmakta ve varsa sağlık sorunları değerlendirilmektedir.

Bu bilgiler ve değerler doğrultusunda, gerekli görülmesi halinde, kadın hastalıkları ve doğum tıbbi birimimizde yer alan uzman hekimlerimize de danışılarak, diyet programı hazırlamaktadır.

Emzirme Döneminde Beslenme Programı

Emzirme döneminde beslenme programı, gebelik dönemini geçiren ve emzirme sürecinde olan kadınların sağlıklı beslenmesi ve bebeklerini de sağlıklı bir şekilde beslemesi için gereken besinleri içermektedir.

Emzirme döneminde beslenme yönetiminin doğru bir şekilde yapılması, hem annelerin dengeli bir şekilde beslenerek bebeklerini beslemesini, hem de sağlıklı bir şekilde doğum kilolarının verilmesini sağlamaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi uzman diyetisyenleri, emzirme döneminde olan danışanlarının mevcut durumlarını değerlendirerek, gerekli sağlıklı beslenme ve diyet programlarını kişiye özel oluşturmaktadır.

Yaşlılık Döneminde Beslenme Programı

Yaşlılık döneminde beslenme programı, yaşın ilerlemesine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarını yaşamaya meyilli olan kişilerin, dengeli ve sağlıklı beslenerek bu hastalıklara yakalanmasını önlemek amacıyla oluşturulmaktadır.

Yaşlı hastalarımızın sağlıklı beslenme ve diyet programlarıyla gerekli vitamin ve mineralleri alması sağlanmakta, kaliteli bir yaşam imkanı sunulmaktadır.

Ergenlik Döneminde Beslenme Programı

Ergenlik döneminde beslenme programına uygun beslenmek, gençlerin dengesiz ve sağlıksız beslenmesinin önlenmesini sağlamaktadır.

Ergenlik dönemi, bedensel gelişimin devam ettiği bir dönemdir. Bu dönemde, dengesiz ve sağlıksız beslenmek, ilerleyen yıllarda soruna neden olabilecek kilo problemlerine yol yapmaktadır.

Kanser Hastaları İçin Beslenme Programı

Kanser hastaları için beslenme programı, kanser hastası olan ve kanser hastalığını atlatmış olan danışanlarımıza sunulmaktadır.

Kanser hastalıklarında dikkat edilmesi en önemli konulardan biri; beslenme alışkanlıklarıdır. Bu dönemde alınan tedavilerin olumsuz yönlerinin giderilebilmesi, vücudun vitaminler ve mineraller açısından eksiklik çekmemesi açısından, mutlaka sağlıklı beslenme ve diyet programı uygulanmalıdır.

Ankara diyetisyen kadromuz, tecrübe edilen kanserin türüne bağlı olarak, kişiye özel bir beslenme programı oluşturmaktadır.

Böbrek Hastalıkları İçin Beslenme Programı

Böbrek hastaları için beslenme programı, çeşitli böbrek hastalıklarından dolayı sağlık sorunu yaşayan danışanlarımıza verilmektedir.

Böbrek hastalıkları, hastalığa bağlı olarak, yeniden düzenlenmesi gereken bir yeme içme alışkanlığını beraberinde getirmektedir. Vücuda alınması gereken sıvı miktarı, yenmesi ve yenmemesi gereken besinler gibi belirlemelerin yapılabilmesi ve sağlıklı bir beslenme düzeninin oluşturulabilmesi için, Ankara diyetisyen kadromuzdan hizmet alabilirsiniz.

Çocukluk Dönemi Beslenme Programı

Çocukluk dönemindeki kişiler, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamak, gerekli olan vitaminleri ve minareleri alabilmek, herhangi bir kilo problemi yaşamamak ve yaşına uygun ideal bir kiloda olmak için sağlıklı beslenme ve diyet programlarından faydalanmalıdır.

Ebeveynler, çocuklarının sağlıklı gelişimini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeleri için, alanında uzman bir diyetisyenden danışmanlık almayı tercih edebilir. Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde, çocuğunuzun fizyolojik durumuna uygun diyet programları oluşturulmaktadır. Gerekli görülmesi halinde, çocuk sağlığı ve hastalıkları tıbbi birimindeki uzman doktorlardan da destek alınmaktadır.

Menopoz Döneminde Beslenme Programı

Menopoz döneminde beslenme programı, menopoz dönemine girmiş olan kadınların aşırı kilo problemi yaşamaması amacıyla danışanlara sunulan bir hizmettir.

Menopoz dönemi, kadınların metabolizmasının yavaşladığı, aşırı kilo alma probleminin görüldüğü bir dönemdir. Dolayısıyla, bu dönemde uzman diyetisyen desteğinin alınması, psikolojik ve fizyolojik olarak sağlıklı kalabilmek için çok önemlidir.

Menopoz dönemine giren kadınların ideal kilolarında kalmasını sağlamak, alması gereken besin değerlerini tam anlamıyla almasını sağlamak, dengeli ve sağlıklı beslenme ile yaşam kalitesini korumak amacıyla kişiye özel sağlıklı beslenme ve diyet programları, Ankara diyetisyen kadromuz tarafından oluşturulmaktadır.

Ramazan Ayı Beslenme Yönetimi Programı

30 gün için yapılan bu beslenme programıyla, danışanlarımızın oruç süresince de sağlıklı beslenmesi sağlanmakta, günlük olarak alması gereken kalori miktarı ve tüketmeleri gereken besinler planlanmaktadır.

Ramazan ayında oruç tutuluyor olmasına rağmen, bu aydan kilo alarak çıkan kişiler bulunabilmektedir. Bunun nedeni; düzensiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Özkaya Tıp Merkezi diyetisyenleri, oruç tutacak kişilerin mevcut fizyolojik durumlarını göz önüne alınarak, kişiye özel bir sağlıklı beslenme ve diyet programları oluşturmaktadır.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.