Dövme yaptırmak, son yıllarda özellikle gençler arasında çok yaygınlaşmıştır. Kalıcı veya geçici dövmeler, bir kişinin ruh halini yansıtan veya kişi için bir anlam ifade eden semboller şeklinde olabilir.

Geçici dövmeler zamanla kendiliğinden silinirken, kalıcı dövmeler ilk günkü gibi hayat boyu ciltte kalmaya devam edecektir.

Kalıcı dövmeler, genellikle güçlü bir istek ve beğeniyle yaptırılır. Ancak, zamanla insanları rahatsız edebilir. Bu nedenle, kalıcı dövme sildirme işlemi yaptırmak isteyen kişiler, uzman yardımına ihtiyaç duyabilir.

Günümüzde, kalıcı dövme sildirme için kullanılan cerrahi yöntemler, yerini lazer uygulamalarına bırakmıştır.

Q-Switch ND YAG lazer kullanılarak, başarılı ve tatmin edici sonuçlar elde edilebilir. Dövmenin mürekkebini bağışıklık sistemi tarafından yok edilebilecek küçük parçalara ayırarak dövmenin rengini kademeli olarak azaltan bir teknolojidir.

Gelişen yeni teknolojiler sayesinde alerjik reaksiyonlar, işe alınmama, boşanma gibi nedenlere bağlı olarak yaptırılan dövme sildirme, cilt yüzeyinden kolaylıkla yok edilebilmektedir.

Çoğu Kamu Kurumu Dövmeli Personel Tercih Etmiyor

Çoğu kamu kurumu, özel pozisyonlarda çalışacak kişilerin kolayca tanınması ve kimliklerinin bilinmesi nedeniyle dövmeli adayları tercih etmemektedir.

Bu nedenle, sağlık muayenesine giren dövmeli adaylar, kalıcı dövme sildirme uygulamasına girmek isteyecektir. Fakat, yanlış uygulamalarla hızlı bir şekilde dövme sildirme isteyen kişiler olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir.

Dövmenin Asitle Yakılması Kalıcı İzlere Neden Oluyor

Dövme sildirme işlemi için kullanılan dövme yapılan bölgeyi asit uygulayarak yakmak, oldukça tehlikelidir. Asit uygulandıktan sonra, sağlıklı dokular da zarar göreceğinden, dövme çıkarılsa bile uygulanan bölgede yanıklar oluşacaktır.

Oluşacak bu yanık izleri, kişilerin dövme gibi kolayca tanınmasını da sağlayabileceğinden, yine bazı kamu kuruluşlarının giriş sınavlarına engel teşkil edebilmektedir.

Lazer ile Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dövme sildirme işlemi için lazer ışını kullanılmaktadır. Lazer ışını, derinin epidermisinden geçerek dermis ve deri altı dokularda dövme rengini oluşturan bileşiklerce emilir. Bu maddeler zamanla parçalanarak, bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

Q-Switch ND YAG lazer, etkili bir lazer teknolojisidir. Farklı renk ve dalga boylarındaki lazer ışınları sayesinde, en geniş kapsamlı renk spektrumunda bile etkilidir.

Koyu renkli dövmelerin silinmesi daha konforlu ve kolayken, açık renkli dövmelerin cilt yüzeyinden silinmesi daha zordur. Koyu renkli dövmeler, her türlü ışığı absorbe edebildikleri için, kolayca sonuç alınabilmektedir.

Dövme sildirme sırasında çoğu zaman anesteziye ihtiyaç duyulmasa da, hassas kişilere uygulandığında lokal anestezi kullanımı gerekebilir.

Tedavi edilen bölgede şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Şişlik ve kızarıklık şikayetleri birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Q-Switch ND YAG Lazer Cihazı ile Her Renk Dövme Başarıyla Silinebiliyor

Dövme sildirme işleminde kullanılan bir cihaz olan Q-Switch ND YAG lazer cihazı, nano saniye kadar kısa bir sürede lazer atış yaparak dövmenin boyasını patlatmaktadır. Daha sonra, bağışıklık sisteminde bulunan makrofaj hücreleri tarafından boya deriden atılarak dövmenin rengi açılmaktadır.

Her uygulamada dövmenin rengi biraz daha açılacağından, işlemin seanslar halinde yapılması gerekmektedir. Dövme sildirme işleminin seans süresi ortalama 6 - 8 haftadır. Yapılan dövmenin rengi, kalitesi ve derinliğine göre seans sayısı farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak, normal dokulara daha az zarar verilir, daha kısa sürede iyileşme görülür ve daha az tedavi seansları ile başarıya ulaşılır.

Ayrıca, bu teknoloji sayesinde, sadece kırmızı ve siyah dövmeler değil, her tür renkli dövme de silinebilmektedir. Pahalı bir teknoloji olduğu için, ülkemizde nadiren kullanılmaktadır.

Dövme Sildirme İşlemi Sonrası Güneşten Korunmak Çok Önemli

Bütün lazer uygulamalarında olduğu gibi, Q-Switch ND YAG lazer ile dövme sildirme işlemi sonrasında da uygulama yapılan bölgenin güneşten korunması çok önemlidir.

Dövme sildirme işleminden 4 hafta önce başlayan ve son seanstan 2 - 3 ay sonrasına kadar devam eden süreçte, uygulama bölgesinin doğrudan güneşe maruz bırakılmaması tavsiye edilmektedir.

Aksi takdirde, vücutta kalıcı lekelenmeler görülebilir ve dövme sildirme seanslarını ertelemek gerekebilir. Bu nedenle, yüksek koruma faktör içeren güneş kremlerini 2 - 3 saatte bir kullanmak ve tam iyileşme elde edilene kadar solaryumdan uzak durmak gerekmektedir.

Dövme Sildirme Başarısını Etkileyen Faktörler

 • Dövmenin rengine,

 • Cildin renk tonuna,

 • Tercih edilen boya türüne,

 • Dövmenin derinliğine,

 • Yoğunluğu ve uygulama şekline,

 • Dövmenin yapılma tarihine,

 • Tercih edilen lazer sistemine bağlı olarak, dövme sildirme işleminin başarısında değişiklik görülebilir.

Uygulama Kimlere ve Hangi Bölgelere Yapılır?

Lazer yöntemi ile dövme sildirme, güvenle yapılabilecek bir yöntem olmakla birlikte, aşağıdaki durumlarda tedavinin uygulanması önerilmez:

 • 18 yaş altındaki kişilere,

 • Hamile kadınlara,

 • Hepatit-B hastalarına,

 • Cilt ve deri hastalığı olan kişilere,

 • Skar ve açık yaralara,

 • Egzama ve mantar bulunan bölgelere,

 • Et beni bulunan alanlara,

 • Burun ve kulak içine,

 • Göz ve kirpik çevresine işlem yapılmamalıdır.

Uygulama Çevre Dokulara Zarar Verir Mi?

Q-Switch ND YAG lazer cihazı, yüksek enerji ile tek bir güçlü kısa atış yapmaktadır. Bu atış, dövme pigmentini hedef almakta ve hedefte yüksek ısı yoluyla ani parçalanmalar meydana gelmektedir.

Çok ufak parçalar haline gelen dövme pigmenti, vücudun bağışıklık sisteminde yer alan hücreler tarafından yok edilip atılmaktadır.

Q-Switch ND YAG lazer cihazı, sadece istenilen hedefe yönelik lazer ışını vermektedir. Bu özelliği sayesinde, çevredeki sağlıklı dokuların alacağı hasarı da en az düzeye indirgenmektedir. Bununla birlikte, istenmeyen yan etkilerin görülmesini de büyük oranda önlenebilmektedir.

Dövme Sildirme İşlemi Kaç Seans Sürmektedir?

Lazerle dövme silme işlemi yaklaşık 6 - 8 hafta sürmektedir. Seans sayısı, dövmenin rengine ve boyutuna bağlı olarak, genellikle 3 ila 10 seans arasında değişim gösterir.

Aralıklı seanslar ile yapılan lazer tedavisi ile kişi, istenilen sonuca büyük oranda ulaşabilmektedir. Tedavi süreci, dövmenin ne kadar zaman önce yapıldığına göre farklılık göstermektedir.

Dövme sildirme isteyen kişilerin yaptığı hatalardan biri de dövmeyi ten rengine boyayarak dövmeyi kapatmaya çalışmaktır. Kimyasal boyalar kullanılarak kesin bir cilt tonu elde etmek, teknik olarak neredeyse imkansızdır.

Kimyasal boyalar kullanılarak cildin boyanması halinde, hedef kaybolduğu için mevcut dövmenin silinmesi de zorlaşacaktır.

Dövme sildirme işlemi için kullanılan ekipman, dövmede kullanılan renkli boyayı hedef almaktadır. Boyanın patlatılıp, bağışıklık hücreleri ile bölgeden çıkarılması amaçlanır.

Kalıcı dövme sildirme işlemi, uzman dermatoloji doktoru kontrolünde, alanında uzman profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Dövme malzemesi olarak inferior boya tercih edilmişse, dövme sildirme işleminde %100 verim elde etmek oldukça zordur. Bu durumda, fraksiyonel lazer ile radyo frekansı verilmesi ve kimyasal soyma gibi yöntemler kullanılabilir.

Dövme sildirme uygulaması sonrasında, işlem bölge güneşe ve deniz suyuna maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle, sildirme işlemine kışın veya yaz sonunda başlanmalıdır.

Kalıcı Dövme Sildirme Acır Mı?

Ağrının şiddeti, dövmenin büyüklüğüne ve kişinin acı eşiğine bağlı olarak değişmektedir. İşlem öncesi, lokal uyuşma için gerekli enjeksiyon veya krem kullanılabilmektedir.

Her işlemden sonra, uygulama bölgesinde kızarıklık ve şişkinlikler oluşabilir; kabuklanma görülebilir. Cildin uygulama yapılan bölgesi güneşe maruz kalmazsa, kaşınarak tahriş ve tahrip edilmezse önemli bir şikayet görülmeyebilir.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.