Göz altı morlukları, alt göz kapaklarında koyu renk halkalar şeklinde gelişen bir durumdur. Genellikle göz altı morluklarına, gözaltı torbalarının da eşlik ettiği gözlenmektedir. Bir arada da oluşabilen bu iki durum, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Günümüzde göz altı morluk tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.

Genellikle göz altı morluklarının nedeni olarak yorgunluk gösterilse de, bu duruma neden olabilecek birçok farklı faktör vardır. Genellikle, göz altı morlukları herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez. Ancak estetik anlamda kişilerde kaygılara neden olabilmektedir. Bu nedenle göz altı morluk tedavisi almakta bir sakınca yoktur.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Göz altı morluklarının bilinen en yaygın nedenler şu şekilde sıralanmaktadır:

Uykusuzluk

Gün içinde fazla yorulma, gece uykusunun yeterli olmaması ya da normalden daha fazla uyuma, göz altı morluklarının en bilinen nedenlerinden biridir. Uykusuzluk, ciltte donuk ve soluk bir görünümün oluşmasına neden olur. Buna bağlı olarak da, cilt altında var olan koyu dokular ve kan damarları daha belirgin hale gelir.

Bununla birlikte, uykusuzluk bazı zamanlar göz altlarında sıvı birikmesine ve göz altlarının şişmesine neden olabilmektedir. Oluşan şişmiş göz kapaklarının oluşturduğu gölgeyle de morluk görünümü ortaya çıkabilir.

Yaş

İleri yaş, göz altı morluklarının en yaygın nedenlerinden bir diğeridir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciltte incelme ve esneklik kaybı oluşur.

Cilt altında bulunan yağ dokusunda ve cilde esnekliğini sağlayan kollajende azalmalar meydana gelir. Bu nedenle, göz altındaki koyu renkli kan damarları belirginleşir ve göz altının koyu görünmesine sebep olur.

Göz Yorgunluğu

Televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon gibi elektronik cihazları sık kullanmak ve uzun süre ekrana bakmak gözlerde önemli ölçüde gerilime sebep olabilmektedir. Oluşan bu gerginlik uzun süre devam ettiğinde, göz çevresindeki kan damarları genişlemeye başlar. Bu durum, göz etrafında ve göz altı bölgelerinde koyu bir görünüme neden olur.

Alerjiler

Alerjik reaksiyonlar ve gözde kuruluk oluşması, göz altı morluklarının oluşumunu tetikleyebilir.

Vücut alerjik bir reaksiyon geliştirdiğinde, yabancı madde olarak algılanan yapılara cevap olarak vücutta histamin salınımı başlar.

Histamin salınımı gözlerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi şikâyetlerin oluşmasına neden olur. Ayrıca bu durum, kan damarlarının da genişlemesine sebep olmaktadır. Bu da, ince bir yapıya sahip olan göz altı cildinde damarların daha görünür olmasına neden olur.

Alerjiye bağlı olarak gelişen kaşıntı nedeniyle göz ve çevresini kaşımak, morlukların daha da kötü hale gelmesine yol açabilir. Bu durumda şişlik, iltihaplanma ve kan damarlarının çatlaması gibi durumlar oluşabilir.

Göz çevresinde alerjik bir reaksiyon oluşur ise, mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon, vücuda yeterli ölçüde sıvı alınmamasına bağlı olarak gelişen vücudun sıvı dengesinin bozulması durumudur. Vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su alınmadığı durumlarda, göz altında donuk ve çökük bir görünüm ortaya çıkar. Bu durum da, göz altı morluklarının belirgin hale gelmesine neden olur.

Güneş

Güneş ışığına aşırı maruz kalma, vücutta bulunan ve cilde renk veren melanin isimli pigmentin gereğinden fazla üretilmesine neden olabilir. Bu durum, özellikle göz çevresinde bulunan derinin kararmasına sebep olmaktadır.

Genetik Faktörler

Göz altı morlukları, kalıtsal özelliklerle de ortaya çıkmaktadır. Aile bireylerinde göz altı morluğu yaygın olan kişilerin, normal popülasyona göre göz altı morluğu oluşturma riski daha fazladır.

Göz Altı Morlukları İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Göz altı morlukları, herhangi bir kişide olabilmesine rağmen, çoğunlukla aşağıdaki özelliklere sahip kişilerde daha çok görülür:

  • İleri yaştaki kişiler.

  • Genetik yatkınlığı olan kişiler.

  • Beyaz ırk dışındaki etnik gruplardan olan kişiler. Bunun nedeni, beyaz ırk dışındaki diğer etnik grupların, özellikle de koyu tene sahip olanların göz çevresinin kararmaya daha yatkın olmasıdır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Engellenir?

Göz altı morluk tedavisi, altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Ancak, kişinin kendisinin uygulayabileceği bazı yöntemler de mevcuttur. Göz altı morlukları kontrol altına almak için şunlar denenebilir:

Soğuk Kompres Uygulamak

Soğuk kompres, şişkinliğin azaltılmasına ve genişlemiş kan damarlarını daraltılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, göz altındaki şişkin görünüm ve koyu halkaların belirginliği azaltılabilir.

Soğuk kompres uygularken iki yöntem kullanılabilir. Birinci yöntem, temiz havluya birkaç buz küpü sarılarak gözlere uygulanmasıdır. Bir diğer yöntem ise, temiz bir havlu ya da bezin soğuk suyla ıslatılarak 20 dakika gözlerin altına uygulanmasıdır. İki yöntem de aynı derecede etkili olacaktır.

Yeterli Sürede Uyumak

Uykunun yeterli ölçüde alınması, göz altı morluklarını kontrol altına almak için bir diğer önlemdir.

Gereğinden az ya da fazla uyumak, cildin solgun görünmesine neden olur ve göz altı morluklarını daha belirgin hale getirir. Bu nedenle, günde ortalama yedi ile sekiz saat arasında uyumak gerekmektedir.

Uyurken Başı Yükseltmek

Uyku sırasında kişinin yatış şekli de göz altı morluk oluşumunda etkili olabilir. Uyku esnasında göz altlarında sıvı toplanmasını ve buna bağlı olarak oluşacak şişkinliği önlemek için, birkaç yastık ya da yüksek bir yastık kullanarak uymak fayda sağlayacaktır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarının önüne geçmek için her gün yeterli ölçüde uyumak, uyurken başın yüksekte olması, yeterli sıvı tüketimi ve güneş ışığında fazla kalmamak gibi yaşam tarzı değişikliklerine gidilmesi önemlidir.

Bunlara ek olarak evde, kişinin kendisinin uygulanabileceği bazı doğal yöntemler de yardımcı olabilir:

Çay Poşeti

Gözlere soğuk poşet çay ile kompres yapmak, morlukların giderilmesinde yardımcı olabilir. Çay, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein ile kan dolaşımını uyarır, kan damarlarını daraltır ve ciltte oluşan şişkinliği azaltır.

Bunun işlem için siyah veya yeşil çay kullanılabilir. Uygulama yaparken, öncelikle iki tane siyah ya da yeşil çay poşeti sıcak suyun içinde beş dakika bekletilir. Daha sonra, poşet çaylar buzdolabına konulur ve 15 - 20 dakika soğumaları için beklenir.

Çay poşetleri soğuduktan sonra, gözlere 10 ile 20 dakika kadar kompres yapılır. İşlem bittikten sonra gözler mutlaka soğuk su ile yıkanmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, E vitamini kaynağıdır. Bu nedenle, göz altlarına her gece hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak göz altı morluk tedavisi için destekleyici olacaktır.

Gül Suyu

Pamuk gül suyuna batırılarak kapalı göz kapaklarının üzerine yerleştirilmeli ve yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir.

Süt

Pamuk, soğuk sütün içine batırıldıktan sonra göz altlarına yerleştirilmeli ve bir süre bekletilmelidir.

Göz Altı Morluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz altı morlukları çoğunlukla geçicidir ve sıklıkla oluşabilmektedir. Göz altı morluk tedavisi için evde yapılabilecek etkili uygulamalar bahsettik. Ancak, renk değişikliği ya da şişlik zaman içinde kötüleşirse, konuyu doğru şekilde değerlendirmek ve uygun bir tedavi programı oluşturmak için bir dermatoloji uzmanı na görünmek gerekir.

Göz altı morluk tedavisi için kullanılan yaygın uygulamalar şu şekildedir:

  • Kimyasal peeling.

  • Lazer tedavisi.

  • Pigment enjeksiyonu biçiminde tıbbi dövme uygulaması.

  • Doku doldurucu enjeksiyon.

  • Göz kapaklarına uygulanacak estetik operasyonlar .

  • Cerrahi yöntem ile göz altına yağ ya da sentetik implant yerleştirilmesi.

Herhangi bir işleme karar vermeden önce, belirtilen tedavi seçenekleri için mutlaka dermatoloji uzmanı doktorunuza ayrıntılı bir şekilde bilgi vermeli, onun yönlendirmesi doğrultusunda tedavi planı yapılmalıdır.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.