Lazer epilasyon, 1990’lı yılların sonunda FDA tarafından onaylanarak kullanılan bir uygulamadır. Amaç, kılı üreten kök hücrelerinin fonksiyonunu bozarak, melanin denen kıl yapısında bulunan siyah boya maddesinin lazer ışını tarafından emilerek oluşan ani yüksek ısı enerjisiyle kıl üreten kök hücrelerinin hasara uğratılmasıdır.

Siyah kıllar, bir başka deyişle, melanin maddesini yüksek miktarda içeren kıllar epilasyondan fazla etkilenirken; gri, beyaz ve sarı kıllarda etkinlik derecesi yok denecek kadar az olmaktadır.

İstenmeyen tüyler, hem erkekler hem de kadınlar için bir estetik sorundur. Aşırı kıllanma, hormonal ve kalıtsal olabileceği gibi, kullanılan bazı ilaçlardan da kaynaklanabilmektedir.

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan jilet, kimyasal tüy dökücü, cımbız ve ağda gibi çözümler kalıcı sonuç elde etmede yeterli değildir.

Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

12 yaşından büyük, kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Uygulamaların FDA onaylı cihazlarla, steril bir ortamda ve tecrübeli güzellik uzmanları tarafından yapılması çok önemlidir.

Güvenli ve etkili bir uygulama için, hastanın cilt rengi, kıl yoğunluğu ve kalınlığı da dikkate alınmalıdır.

Kimlere Lazer Epilasyon Uygulanmaz?

Lazer epilasyon, beyaz tüylere sahip kişilere, sedef gibi deri hastalığı olanlara, hamilelere, sivilce ilacı gibi önemli yan etkileri olabilecek ilaç kullananlara, kalp pili olanlara, epilepsi hastalarına, izotretinoin kullananlara, olası yan etkleri dolayısıyla yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Etmelidir?

Lazer epilasyon seanslarına başlanmadan bir ay öncesine kadar; epilatör, ağda, cımbız, ip gibi kılların kökünden alınmasına dair herhangi bir işlem yapılmamalıdır. Çünkü, lazer epilasyonun etkinliğinin artması için, kılların köküne kadar uzaması gerekmektedir.

Seanslara başlanmadan 1 - 1,5 ay öncesine kadar bronzlaşma yapılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Hasta son altı ay içerisinde herhangi bir sivilce tedavisi görülmüşse, düzenli kullanılan ilaçlar varsa, hastanın bir deri hastalığı varsa mutlaka doktoruna bilgi vermelidir.

Lazerle Epilasyon Nasıl Yapılır?

Tedavi süreci, uzman doktor tarafından yapılacak muayene sonrası planlanmalıdır. Uygulamanın yapılacağı bölge, cilt tipi ve kıl yapısı incelenmeli, doktor onayı halinde lazer epilasyon seans randevusu alınmalıdır.

Lazer epilasyon uygulamasından önce, uygulama yapılacak bölge deodorant gibi kozmetik maddelerden temizlenmelidir. Ardından, bölgedeki kıllar traş makinesi yardımıyla kısaltılmalıdır.

Seans sırasında vakit kaybını önlemek için, hastanın kısaltma işlemini 3 gün öncesinde kendisinin yapması tavsiye edilmektedir.

Lazer cihazında üretilen ışınlar, el aleti ile cilde doğrudan uygulanır. 15 milimetre çapındaki bir alan, tek atışlarla taranır. Uygulama yapan güzellik uzmanı ve lazer epilasyon yaptıran kişi, mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır.

Cilde uygulanan lazer ışınları, kılın yapısında bulunan ve kıla siyah rengini veren melanin isimli boya maddesi tarafından tutulur. Tutulan ışık enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek kıl köküne iletilir.

Milisaniyelik bir sürede kıl kökü lazer ışınları tarafından tahrip edilir. Bu anda duyulan hafif bir iğne batmasına benzer his, şişme ve kızarıklık normaldir. Bu his, kıl köklerinin etkilendiğini göstermektedir.

İşlem sırasında cihaz tarafından sağlanan kontakt soğutma ve verilen hava sayesinde hastanın cildi korunur, yan etkiler ve acı azaltılır.

Lazer epilasyon uygulamalarında genellikle ağrı minimal düzeydedir. Çok ağrı duyan hastalara, işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması da yapılabilir.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürer?

Kıl problemine çözüm sunan lazer epilasyon, kıllardan %90 oranında kurtulma sağlayan yöntemlerdir. Ortalama 8-12 seans şeklinde uygulama yapılmaktadır. Buz lazer veya normal lazer epilasyon seçeneklerinde seans sayısı, kişinin kıl yapısı ve hormonal durumuna göre 20-30'u da bulabilmektedir.

Bir lazer epilasyon seans süresi, kıl rengine, kişinin acı eşiğine, kişinin kilosu, kıl yapısı, hastanın seansa hazırlıklı gelmesine, önceki alınan seans sayısına, cinsiyete ve uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama 1 metre 60 santimetre boyunda, 65 kilo civarındaki bir kişi için ilk seans süresi 45 dakika ila 60 dakika arasında değişmektedir. Uygulama yapılan bölgelerin ise koltuk altı, tüm bacak ve genital bölge olduğu varsayılmıştır.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları Ne Kadar Olmalı?

Lazer epilasyon, ortalama 6 seans şeklinde uygulanmalıdır. Yüz bölgesine yapılacak ve hormonal nedenli tüylenme problemi olan kişilere yapılacak lazer epilasyon seansları ise ortalama 10 civarındadır.

Seans aralıkları, vücut bölgesine yapılan uygulamalarda 2 ay, yüze yapılan işlemlerde ise 1 ay olmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulama Bölgeleri

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin bulunduğu tüm bölgelere uygulanabilen bir yöntemdir. İstenmeyen tüylerine kalıcı sonuçlar isteyenler için etkili uygulamalardır.

Uygulama yapılacak bölgede herhangi bir yanık, tahriş, cilt problemi, sedef, egzama bulunmuyorsa, deneyimli ve profesyonel güzellik uzmanları tarafından

  • Koltuk altına,

  • Genital bölgeye,

  • Bikini bölgesine,

  • Alt ve üst bacağa,

  • Alt ve üst kola,

  • Yüze (bıyık bölgesine, çeneye, sakal üstüne),

  • Sırta,

  • Göğüs bölgesine,

  • Enseye,

  • Boyuna

lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Piyasada bulunan, güvenilir ve etkili 3 çeşittir lazer epilasyon cihazı bulunmaktadır: Buz lazer, Alexandrite Candela lazer epilasyon ve ND YAG lazer epilasyon.

Buz Lazer

Geleneksel lazer epilasyon cihazlarının aksine, bronz ciltlere de uygulanabilen buz lazer, FDA onaylı bir cihazdır. Seanstan 7 gün önce aktif olarak cildin güneş görmemesi yeterlidir.

Kadınlara göre kıl yoğunluğu daha fazla olan erkek hastalarımız için buz lazer (diyot lazer) daha etkili bir çözümdür. Özellikle derin yerleşimli kılların bulunduğu sırt gibi alanlarda kullanılan ağrısız bir lazer çeşididir.

İşlem yapılacak bölgeye, ten rengine, kıl rengine, kıl kalınlığına ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 8 seans süren bir uygulamadır.

Alexandrite Candela Lazer Epilasyon

Etkili bir yöntem olan Alexandrite Candela lazer epilasyon, teknik özellikleri dolayısıyla yalnızca açık renkli cilt tiplerine uygulanabilmektedir. Çünkü, melanin tarafından iyi tutulan bir yöntemdir. Koyu tenli kişilere yapılan uygulama, yan etki ihtimalini artırmaktadır.

Alexandrite Candela lazer epilasyonun boyun ve yüz bölgesine uygulanması, ince tüylerde artışa sebep olabilmektedir. Cilt rengi açık olan kişilerin bile bu bölgelere uygulama yaptırması önerilmemektedir. Sırt, kol ve omuz bölgeleri, etkinliğinin en düşük olduğu bölgelerdir.

İstenmeyen tüyler, işlem sonrası hemen yüzeyden ulaşarak hasta memnuniyetini artırmaktadır.

ND YAG Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş ND YAG lazer epilasyon, oldukça ağrılı olması sebebiyle diğer iki lazer cihazına göre az tercih edilmektedir. Dikkatle seçilmiş durumlarda uygulanabilir.

Kişinin deri rengi, kıl tipi ve uygulanacak bölgeye göre, en iyi sonucu elde etmek için kullanılabilir.

Lazer Epilasyon İşleminin Başarısı Nelere Bağlıdır?

Hastanın Cilt Rengine

Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması, lazer epilasyon uygulamasında avantaj sağlamaktadır. Çünkü, açık cilt tiplerine daha rahat doz artışı yapabilmektedir. Zaman içerisinde lazer dozu ne kadar yükseltilirse, başarı oranı da o kadar artar.

Hastanın Kıl Rengine

Lazer epilasyon uygulamaları, kalın ve koyu renk kıllarda daha fazla etkinlik göstermektedir. Kıl ne kadar koyu renk olursa, epilasyon başarısı da o kadar artar. İnce tüylü ve koyu tenli kişilerde ise ND YAG lazer epilasyon yöntemi tercih edilebilir.

Lazer Epilasyon Uygulanacak Bölgeye

Lazer epilasyonda en zor sonuç alınan bölge yüz bölgesidir. Koltuk altı, genital bölge ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap veren bölgelerdir.

Cinsiyete

Lazer epilasyon uygulaması, kadınlarda erkeklere göre daha iyi etkinlik sağlamaktadır. Hormonal nedenli bir tüylenme varsa, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Cihaz Seçimine

Lazer epilasyon uygulamasının başarılı olması için, alanında uzman doktor tarafından belirlenecek cihaz seçimi çok önemlidir.

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyon sonrası, 15 - 20 dakika boyunca buz kompresi uygulanması tavsiye edilmektedir. Amaç cildi rahatlatmak, uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve şişlikleri azaltmaktır.

Ek olarak, epilasyon uygulanan bölgeyi nemlendirmek cildin kolayca toparlanmasına yardımcı olmaktadır.

Uygulama sonrasındaki ilk 24 saat, işlem yapılan bölgenin sıcak suyla temasından kaçınılmalıdır. Terletici ağır sporlar yapılmasından kaçınılmalıdır.

İşlemden sonraki 15 gün bronzlaşmak amacıyla güneşle doğrudan temas edilmemeli, solaryuma girilmemelidir. Güneşe çıkılması mecburi durumlarda, mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.