Son yıllarda hastalıkların tedavi edilme sürecinde rutin tekniklerin yanı sıra yeni yöntemlerin de denendiği gözlenir ozon tedavisi gibi.

Ozon, atmosferin üst tabakalarında bulunan, üç oksijen atomundan oluşan, canlıları güneşin öldürücü morötesi (UV) ışınlarından koruyan bir kimyasal bileşiktir.

Günümüzde pek çok alanda sık sık tercih edilen bu yönteme oksijen tedavisi yöntemi de denir.

Oksijen, yeryüzünde yaşam sürdüren tüm canlı varlıklar için büyük önem taşır. Yaşamsal süreçte taşıdığı önem hastalık tedavisinde de görülür.

Ozon tedavisi, ozonun dezenfektan görevi görmesi ve temizleyici bir etkiye sahip olmasının uzmanlar tarafından fark edilmesi üzerine geliştirilmiştir.

Ozon tedavisi güzellik alanlarında kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisinin Yararları

 • Ciltte gençleşme hissi
 • Gerginlikten uzaklaşma
 • Adrenalin hissini biraz kontrol altına alma
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Hormonları normal seyrine getirme
 • Hafızayı güçlendirme
 • Eklem ağrılarını azaltma
 • Kan dolaşımını hızlandırma

Ozon Tedavisinin Uygulanma Yöntemleri

Ozon tedavisi uygulanırken birden fazla teknik kullanılır. Bu Teknikler hakkında bilgi vermek gerekirse;

Major

50 ila 100 cc kan hastadan ozon şişesine alınır, üzerinde ozonlama yapılıp damardan geri verilmesine denir.Tedavi sürecinde hastaya uygulanacak doz oranı, kişinin yaş, genel durumu ve hastalığına göre belirlenir.

Minor

5 ila 10 cc kan ozonlanıp omuz veya kalça bölgesinden kasa yapılmasına denir.Kanın enjekte edilme oranı yine kişinin durumuna göre değişiklik gösterir.

Rektal

Ozonun özel bir aparat kullanarak rektal olarak verilmesidir.. Damar yolu açılamayan yada kan aldırmaktan korkan hastalarda ya da barsak problemi olanlarda tercih edilir. Ozon gazının tek başına verilmesi sağlıklı bir durum olmadığından dolayı her zaman kanla karıştırılarak verilmesi gerekir.

Cilt Altı

Özellikle iyileşmeyen yaralarda, fibromyaljide kullanılır. Etkisinin ilk andan itibaren görüldüğü söylenir.

Torbalama: Diyabet, kangren,ve benzeri durumlarda  bölge torba ile sarılır ve ozon gazında bekletilmesi işlemine denir. Tedavi süreci boyunca gaz döngüsü aktif bir şekilde devam eder. Bu teknik özellikle kapanmayan uzuv yaralarında sıkça tercih edilir. Tedavinin uygulanacağı bölge bir torba yardımıyla çevrelenir.

Doktor kadının yüz bölgesine ozon tedavisi uygulaması yapıyor

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İnsanların sağlıklarını koruyabilen hatta yitirilen sağlığı geri getirebilen bir etkiye sahiptir. Diğer tıp yöntemlerine karşı gelen bir tedavi yöntemi değildir. Bütün tedavilerde birlikte kullanılabilen veya hastalık durumuna göre tek olarak da kullanılabilmektedir.

Günümüzde Ozon tedavisi pek çok hastalığın daha iyi bir hal almasında uygulanır. Bu hastalıklar için bir liste yapacak olursak;

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde
 • Sırt, kas ve eklem ağrılarında
 • İyileşmesi zaman alan yaralarda
 • Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarda
 • Selülit gibi cilt sorunlarında
 • Kilo vermede
 • Göğüs hastalıklarının tedavisinde
 • Kanser hastalarının tedavisinde daha güçlü bir yol izlemede
 • Depresyon tedavisinde
 • Mantar yaralarında
 • Diyabet gibi kronik hastalıklarda
 • Damar tıkanıklığında

Doktor şırınga yardımı ile hastanın kol bölgesine ozon tedavisi uygulamaktadır

Ozon Tedavisi Uygulanma Aralıkları

Ozon tedavisi uygulamadan önce uzman görüşü almanızda fayda vardır. Özkaya Tıp Merkezi alanında uzman hekimlerle, tedavi sürecini en iyi şekilde yönetir.

Tedavi uygulanırken belirlenen aralıklarla hastalığın türü, şiddeti ve hangi evrede olduğu gibi faktörler rol sahibidir.

Tedavi, hastanın veya hastalığa göre 48 saat aralıklarla haftada 2-3 kez olarak uygulama şeklinde 10-15 seans süresince devam etmektedir.

Tedavi bittikten sonra da 1-2 ay arayla tek seanslık hatırlatma dozları yapılmalıdır. İşlem süresi 10-15 dakikadır. İşlem sırasında ağrı ya da sızı gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür.

Ozon Tedavisi Uygulanmasının Riskli Olabileceği Kişiler

Ozon tedavisi, herkese uygulanmaz. Özellikle bazı durumlarda bu yöntemin uygulanması risk taşıyabilir.

Ozon tedavisi, alkol bağımlılığı olan kişilerde uygulanması uygun görülmeyen kişi grupları arasında yer alır.

Kronik Hipertansiyon rahatsızlığı olan ve bu sorunun kontrol altına alınması güç olan kişilerde uygulanmaz.

Hemofili gibi ileri derecede kan rahatsızlığı bulunan ya da anemi gibi kansızlık olan kişilerin tedavilerinde Ozon tedavisi yönteminin uygulanması doğru değildir.

Yoğun kanama geçiren kişiler, kalp krizi tehlikesi atlatan hastalar ve Ozon gazına alerjik reaksiyon gösteren kişilerde bu yöntem tercih edilmez.

Ozon Tedavisi Uygulanmasının Ardından Oluşabilecek Yan Etkiler

Tedavi için belirtilen yan etkiler oldukça hafif seyirde olup hatta yok denecek kadar az miktardadır.

Tedavi sürecinde ya da tedavinin ardından görülen yan etkiler, hastalara verilen ozon gazıyla doğru orantılıdır.

Buna bağlı olarak tedavi sürecinde kullanılacak doz miktarının düşükle başlatıp zaman içerisinde yükseltilmesi doğru olur.

Tedavi sırasında gazın yüksek dozda solunması sonucunda solunum yollarında alerjiler görülebilir. Ancak bu durum, tedavinin profesyonel ekiplerle yapıldığında neredeyse oluşmaz.

Özkaya Tıp Merkezi, ozon tedavisi sırasında uzman kişilerle çalışıp tüm operasyonları güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Tedavi sürecinde belirlenen doz aralığından fazla uygulanması akciğerlerde ödeme neden olabilir.

Ozon tedavisi, tek başına alınabilecek bir karar değildir. Kendi vücut durumunuzu, geçirdiğiniz hastalıkları ve mevcut bulunan kronik rahatsızlıklarınızı doğru tespit edip uzmanlarla yola devam etmelisiniz. 

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.