PRP (Platelet Rich Plasma), Türkçe adıyla Trombosit Zengin Plazma tedavisi, saç dökülmesi tedavisinde, ince ve zayıf saç telleri problemini ortadan kaldırmak için Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

PRP tedavisinde, kişinin kendi kanından elde edilen plazma sayesinde, yavaşlayan hücre yenilenmesi hızlandırılır. Ağrı tedavisi, cilt gençleştirme, ortopedik rahatsızlıkların tedavisi ve saç dökülmesi problemlerinde PRP yöntemine başvurulmaktadır.

Cerrahi bir saç ekim yöntemi olmayan PRP, saç tellerinin kökten güçlenmesini sağlayan medikal bir uygulamadır. PRP tedavisi, saç derisine enjekte edildiği andan itibaren, saç köklerini güçlendirdiği, saç dökülmesine neden olan problemleri ve saç dökülmesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Son yollarda, yara ve doku iyileşmesinde de kullanılmaktadır.

Sağlıklı herkesin günde 100 ile 150 tel saçı kendiliğinden dökülür. Bu, oldukça normal bir durumdur. Fakat, her banyodan sonra yoğun saç dökülmesi tecrübe ediyorsanız, yastığınızın üst yüzeyi saç telleriyle birikiyorsa, PRP saç dökülmesi tedavisi için uygun bir aday olabilirsiniz.

PRP Tedavisi Nasıl Fayda Sağlar?

Bölgesel saç dökülmesi, toplumumuzda yaygın olarak görülmektedir. Trombosit açısından zengin plazma olarak da bilinen PRP, saç tellerini güçlendirir ve saç dökülmesini en aza indirger.

Ek olarak, ayrıştırılan trombositler ve büyüme faktörleri, doku rejenerasyonu ve iyileşmesi anlamında da çok faydalıdır.

Trombosit açısından zengin bir plazma olan PRP, normal dolaşımda kanda bulunan trombosit sayısının yaklaşık 5 katını içeren konsantre kan plazmasıdır.

Kan plazması içindeki trombositler, büyüme faktörlerini içermektedir. Bu büyüme faktörleri, uykuya geçmiş kıl foliküllerini uyararak kolajen üretiminin hızını artırır. Böylece, saç telleri kalınlaşır, saçlar daha yoğun görünür.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP tedavisi öncesinde, kişiden 100 cc kan örneği alınır. Ardından, 5-8 dakika kadar kanda yer alan trombositleri kandan ayırma işlemi uygulanır. PRP uygulaması, biyoteknoloji firmaları tarafından üretilmiş uygulama kitleriyle, alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Elde edilen plazma, “platelet” hücreler bakımından oldukça zengin olacaktır. Plateletlerin temel görevi, vücuttaki kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. İçerdikleri büyüme faktörleri (PGF) sayesinde yara ve doku iyileşmesinde de önemli bir yere sahiptir.

Kanın santrifüj edilmesiyle birlikte kandan ayrıştırılan trombositli plazma, hastanın saç derisine topikal anestezik krem sürüldükten veya lokal bir uyuşturucu solüsyon olan lidokain uygulandıktan sonra saç derisine napaj yöntemiyle enjekte edilir.

Son olarak, hastanın saçları yıkanır ve taburcu edilir. Böylece, plazma saç tedavisi tamamlanmış olur.

Plazma saç tedavisi, saçında hafif dökülme olan, saç telleri incelen ve koparak dökülme gören hastalar için uygundur. Hem erkeklere, hem de kadınlara uygun bir işlemdir.

PRP Nerede Yapılır?

PRP, alanında uzman hekimlerin kontrolünde, Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde yapılmaktadır. PRP saç tedavisi fiyat bilgisi almak için, hemen 0 (312) 417 85 85 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

PRP Kimlere Uygulanmaz?

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan hastalıklarından birine sahip olanlar, kanser geçmişi olanlar, hamile ve emziren kadınlar, saç derisinde enfeksiyon veya iltihap bulunan kişiler, PRP tedavisi için uygun değildir.

PRP’nin Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

Plazma saç tedavisi uygulaması, saç derisinin ve uygulandığı dokunun kendini yenilemesi esasına dayandığından, birinci seanstan itibaren tedavi etkisi beklemek yanlıştır.

Genellikle, 2. veya 3. seanstan sonra etkilerini gösteren PRP, saç kalınlığında artış ve seyrek saç olan bölgelerde yoğunlaşma şeklinde kendini belli eder.

Saç Ekimi Sonrası PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekimi sonrasında PRP tedavisine başlayarak, saç ekiminin etkisini artırabilir, yeni saç köklerinizin daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. İki tedavinin eş zamanlı yönetilmesi halinde, yara iyileşmesinde hızlanma da görülür.

Plazma Saç Tedavisi Sonrası

PRP işlemi tamamlandıktan sonra, hasta herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan evine gidebilir. Plazma saç tedavisi gören hastaların araba kullanmalarında bir sakınca yoktur.

Plazma saç tedavisi sırasında, hastalar herhangi bir acı duymaz. Uygulama sonunda kalıcı bir iz kalmaz. Kişi, derhal rutin hayatına devam edebilir.

PRP tedavisi sonrası, ilk gün banyo yapılmaması ve uygulama yapılan bölgenin güneşten korunması tavsiye edilir.

PRP’nin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Birinci PRP kürünüzü tamamladıktan sonra, sürdürülebilir bir iyileşme için, yılda 1-2 kez enjeksiyon seansı almanızı tavsiye ederiz.

PRP Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalı?

Saç dökülmesini kontrol altına almak için, 15 günde 1 seans olacak şekilde, 3-4 aylık bir süreçte düzenli PRP saç tedavisi yaptırmanızı tavsiye edilmektedir. Bir seans, yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Tedavi sonucunda, hastaların saçlarının güçlendiği ve normal dökülme rutinine geçtiği gözlemlenmiştir. Kişinin ihtiyacına göre saç mezoterapisi ile kombine bir işlem de uygulanabilir.

Plazma Saç Tedavisi Yan Etkileri

PRP işleminde, kişinin vücuduna herhangi bir yabancı madde veya ilaç enjekte edilmediğinden, doğal bir uygulamadır. Uygulama alerji riski taşımaz ve muhtemel yan etkileri oldukça azdır. Bu yüzden, PRP tedavisinin uygulanabilirliği son yıllarda oldukça artmıştır.

Bilimsel araştırmalara göre, henüz bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmemekte ve sağladığı faydalar kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Enjeksiyonun batım yapıldığı yerlerde görülen ufak şişlikler, ağrı ve morarma normaldir. Bu şikayetler, uygulama sonrası buz kompresi ile azaltılabilir.

PRP vücuttan doğrudan alınan maddeleri içerdiği için, sinir yaralanmaları, kanama, doku hasarı, enfeksiyon gibi yan etkiler de gözlemlenebilir.

Enfeksiyonu engellemek için, tedavinin yapılacağı saç derisinin sterilize edildiğinden emin olunması gerekir.

Yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, bazı kimselerde hiçbir şikayet gözlemlenmeyebilir.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.